Kriochirurgia

jest techniką operacyjną z zakresu chirurgii plastycznej, gdzie rolę skalpela spełnia aplikator schładzany do bardzo niskiej temperatury. Kriochirurgia polega na miejscowym zamrażaniu chorej tkanki. Zamrożenie tkanki następuje przez kontakt z chłodzoną końcówką roboczą krioaplikatora. Możliwe jest też stosowanie bezpośredniego natrysku ciekłym azotem. Zabiegi kriochirurgiczne są prawie bezbolesne, bezkrwawe a po ich zakończeniu nie czuje się prawie bólu, nie występują powikłania, rany goją się szybko i bezbliznowo a efekt kosmetyczny jest bardzo dobry.
Zabieg kriochirurgi jest metodą w miarę bezpieczną, nie wymaga znieczulenia i może być wykonywany w warunkach ambulatoryjnych.
Metodą kriochirurgii można leczyć zmiany barwnikowe skóry, naczyniaki, włókniaki, przerośnięte blizny, zmiany trądzikowe, brodawki, narośla i modzele. Zniszczenie kriochirurgiczne zmiany skóry jest praktycznie niebolesne, bezkrwawe, a po wygojeniu pozostaje niewidoczna blizna. Usunięcie zmian nie przekraczających pełnej grubości skóry nie pozostawia blizny.
Zabieg nie ogranicza w żaden istotny sposób sprawności fizycznej pacjenta. Pielęgnacja miejsca po wymrożeniu zmiany jest łatwa i najczęściej nie wymaga noszenia opatrunków. Wielką zaletą zabiegów wykonywanych metodą kriochirurgii jest ich bezpieczeństwo, bardzo duża skuteczność oraz praktycznie brak powikłań.
Leczenie zabiegowe żylaków kończyn dolnych odbywa się za pomocą kriosond. Ta nowoczesna metoda ogranicza do minimum konieczność wykonywania ran chirurgicznych. Z niewielkiej, 1-2 mm, niewymagającej szycia ranki usuwa się i likwiduje żylaki nawet z odległości 20 - 40 cm. Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym, lub innym ( ogólnym lub przewodowym ) w razie konieczności zaopatrzenia dużych żylaków. W podobny sposób można kosmetycznie likwidować żylaki siatkowate oraz pajączki żylne.
Żylaki odbytu leczymy sposobem Barrona. Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie, polega on na założeniu wewnątrz gumowych podwiązek na żylak z jednoczesnym jego wymrożeniem. Przebieg pooperacyjny jest bezbólowy i nieuciążliwy dla chorego.
Przy pomocy kriosond można również ambulatoryjnie, bezboleśnie leczyć choroby odbytu takie jak szczelina odbytu i przetoka okołoodbytnicza. Choroby te przy stosowaniu technik tradycyjnych przebiegają z długotrwałym bólem i są nieprzyjemne dla chorego.

Aparatura niezbędna do wykonywania zabiegów kriochirurgii

Aparatura do kriochirurgii jest przeznaczona do miejscowego, szybkiego i skutecznego zamrażania tkanki za pomocą wymiennych krioaplikatorów (sond) kontaktowych lub natryskowych. W koncówce krioaplikatora kontaktowego następuje rozprężenie podtlenku azotu (N2O) z natychmiastowym obniżeniem temperatury do -89°C (184K). Krioaplikator natryskowy dzięki możliwości płynnej regulacji mocy chłodniczej pozwala na zamrażanie zmian od bardzo małych (kilka mm obj.) do bardzo dużych (kilkadziesiąt cm obj.) poprzez bezpośredni natrysk ciekłego podtlenku azotu na zmianę.

Zalety aparatów do kriochirurgii

  • możliwość stosowania krioaplikatorów o dowolnych kształtach, dla każdej specjalności medycznej,
  • z jednego aparatu mogą korzystać lekarze różnych specjalności równoczenie (np. chirurg naczyniowy i ginekolog czy dermatolog i laryngolog).
  • konstrukcja koncówki krioaplikatora i użyte materiały zapewniają optymalne wykorzystanie właściwości czynnika chłodzącego.
  • urządzenie jest gotowe do pracy w ciągu kilku sekund. Po naciśnięciu pedału koncówka krioaplikatora osiąga minimalną temperaturę w ciągu kilku sekund. Zwolnienie pedału powoduje powrót do temperatury powyżej 0°C w ciągu 1 do 3 sekund,
  • czynnik chłodzący (podtlenek azotu) jest powszechnie stosowanym gazem anestezjologicznym i jest łatwo dostępny w handlu,
  • konstrukcja krioaplikatorów umożliwia ich dowolną sterylizację oraz szybką wymianę podczas zabiegu,
  • urządzenia są urządzeniami nieelektrycznymi, sterowanie pracą odbywa się w układzie pneumatycznym. Strefa mrożąca krioaplikatora jest oznaczona przez pokrycie jej 24-karatowym, twardym złotem. Pozostała jego część aż po rękojeść jest ciepła, bezpieczna dla tkanki i umożliwiająca operowanie wewnatrz jam ciała,
  • niski koszt urządzenia, niski koszt eksploatacji, krótki czas zabiegu decydują o tym, że metoda kriochirurgiczna wykorzystująca podtlenek azotu jest najbardziej ekonomiczną metodą zabiegową z dotychczas stosowanych. Butla o pojemności 10 litrów wystarcza na 3 do 5 godzin ciągłej pracy (w zależności od specjalności medycznej).